Dünya Türkmenler Birliğinden,Milli Birlik ve Mehmetçiğe Dua

[kaynak ilk haber] STK’lardan Bahar Kalkanı Harekatı’na destek açıklaması Dünya Türkmenler Birliği tarafından, “Milli Birlik ve Mehmetçiğe Dua” etkinliği düzenledi. Etkinlikte STK’lar yaptıkları ortak açıklamada TSK’nın Suriye’de yürüttüğü Bahan Kalkanı Harekatı’na destek verdiklerini duyurdu. Dünya Türkmenler Birliği tarafından geleneksel olarak her hafta Cuma günleri düzenlenen Yesevi Yarenliği bu hafta “Milli Birlik ve Mehmetçiğe Dua” başlığı […]

 Dünya Türkmenler Birliğinden,Milli Birlik ve Mehmetçiğe Dua

07.03.2020 - 15:56

Güncelleme : 07.03.2020 - 15:58

[kaynak ilk haber]

STK’lardan Bahar Kalkanı Harekatı’na destek açıklaması
Dünya Türkmenler Birliği tarafından, “Milli Birlik ve Mehmetçiğe Dua” etkinliği düzenledi. Etkinlikte STK’lar yaptıkları ortak açıklamada TSK’nın Suriye’de yürüttüğü Bahan Kalkanı Harekatı’na destek verdiklerini duyurdu.
Dünya Türkmenler Birliği tarafından geleneksel olarak her hafta Cuma günleri düzenlenen Yesevi Yarenliği bu hafta “Milli Birlik ve Mehmetçiğe Dua” başlığı altında ele alındı.
Hoca Ahmet Yesevi Otağı’nda düzenlenen etkinlikte İdlib şehitleri için Mevlidi Şerif ve Kuran Tilaveti ile Şanlı Ordumuz için Fetih Süresi okundu. Duaların edildiği etkinlikte misafirlere Hatimli Türkistan Pilavı ile Kahramanmaraş Tahranası İkram edildi.

Dünya Türkmenler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Elmas Taşkıran burada yaptığı konuşmada, Saru Saltuk’u ve etkilerini anlattı. Çağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ABD Başkanı, Gazi, Emekli Tuğgeneral Strateji Uzm. Prof Dr. Esat Arslan ise, Mehmetçiğin Bahar Kalkanı Harekatı ve 1000 yıllık mazisi olan İslam’ın son kalesi, Muhammed’in Ordusu Türk Ordusu’nun bilinmeyen yönlerinden bahsetti. Arslan, Türk Milletinin Ordu Millet anlayışını ve Türk Ordusu’nun bugünkü geldiği noktaya vurgu yaptı.
STK’ların Bahar Kalkanı Harekatına ortak destek açıklamasını Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ahmet Çolak tarafından okundu.
Şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başlayan Çolak, “Milli güvenliğimizi korumak için uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımıza dayanarak bölgenin terör örgütlerinden arındırılması ve silahsızlandırılması amacıyla devlet olarak yürüttüğümüz askeri operasyonlar esnasında askerlerimize yönelik gerçekleştirilen alçakça saldırıda şehit olan askerlerimize rahmet, şehitlerimizin ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz.
Bin yıldır huzurun, adaletin ve güvenin temsilcisi olarak bulunduğumuz bu topraklarda biliyoruz ki başımıza gelen bu acı olaylar ne ilktir ne de son olacaktır. Herkes bilmelidir ki çok ağır bedeller ödeyerek ve şehit kanlarıyla sulayarak vatan kıldığımız bu topraklardaki varoluş kararlığı ve irademiz bin yıldır olduğu gibi bugün de güçlenerek devam etmektedir.
Yine bilinmelidir ki aynı kararlılık ve cesaretle dün olduğu gibi bugünde mazlumların yanında zalimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz. Biz millet olarak bir ve beraber oldukça acılarımızı sarmalayacak bu badireleri de atlatacak, insanlıktan nasibini almamış şer odaklarına karşı mücadelemizi, kararlılıkla sürdüreceğiz.” dedi.

Türk Ordusunun yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini dile getiren Çolak, “Bu alçak ve menfur saldırıyı, Adana’da faaliyet gösteren aşağıda imzası bulunan sİvil toplum örgütleri olarak, şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Şanlı Ordumuzun verilen her görevi her zaman olduğu gibi bundan sonra da üstün başarıyla gerçekleştireceğine bütün kalbimizle inanıyoruz.
Atatürk’ün dediği gibi : ”Türk ordusu; Dünyanın hiçbir ordusunda seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir.” Yine Atamızın dediği gibi, “Türk vatanının ve Türklük camiasının şan ve şerefini dâhilî ve haricî her türlü tehlikelere karşı korumaktan ibaret olan vazifeni her an ifaya hazır ve âmâda olduğuna, benim ve büyük ulusumuzun tam bir inan ve itimadımız vardır.” Napoléon Bonaparte’ ın : ”Bana Türklerden kurulu bir ordu verin dünyayı rehin alayım.” Sözü biz Türklerin idealinin ve medeniyet tasavvurunun karşılığı ve ülküsü değildir! Biz millet olarak yukarıdaki sözün sahipleri gibi “ dünyayı rehin alma” işgal ve sömürme gayesi hiç taşımadık! Türk milletinin medeniyet hayalinde “katliam, sömürü, esir ve rehin alma” arzusu değil insanlığa barış ve adalet götürme heyecanı vardır. Bu kutlu mücadele uğrunda kanını sebil eden Türk Ordusunu en içten sevgilerle selamlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hoca Ahmet Yesevi Otağı’nda düzenlenen programa, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Adana Sivil Toplum ile İlişkiler Müdürü Recep Kurtoğlu, Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Arslan, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdul Kadir Ekşi ve diğer davetliler katıldı.
Hoca Ahmet Yesevi Federasyonu, Dünya Türkmenler Birliği, Ceyhan Kırım Türkleri Derneği, Hatay Yörük Türkmen Derneği, Osmaniye Yörük Türkmen Derneği, Kahramanmaraş Yörük Türkmen Derneği, Çukurova Yörük Türkmen Derneği, Anadolu Kafkas Çeçen Kültür Derneği ve diğer sivil toplum kuruluşlarının destek ve katılımlarıyla organize edilen etkinlikte, şehit askerler için dua edildi.

[kaynak ilk haber]

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın